چکرز چیست؟ + آموزش بازی چکرز

قصد داریم تا درباره چکرز یکی از بازی های فکری برای شما اطلاعاتی را ارائه کنیم. به صورت کلی بازی های متعدد و متنوعی در سراسر جهان تعریف شده اند که برخی از آن ها با فناوری و تکنولوژی جدید ارائه شده اند و برخی دیگر بازی هایی هستند که دیرینه و تاریخچه قدیمی دارند و ریشه در فرهنگ و تاریخ هر کشوری دارند.

البته همین بازی ها را هم می توان به صورت مجازی و با استفاده از سیستم های یارانه ای و هوشمند انجام داد. یکی از این سرگرمی، بازی چکرز می باشد که یکی از بازی ها قدیمی و جذاب است که طرفداران زیادی هم در بین علاقه مندان به بازی های فکری دارد. در ادامه این مطلب به معرفی و نحوه انجام این بازی خواهیم پرداخت.

چکرز چیست؟

چکرز چیست؟

در رابطه با اینکه بازی چکرز چه نوع بازی است باید گفت که چکرز یک بازی فکری و رومیزی می باشد که برای انجام آن بازیکنان به یک صفحه مربعی ۸ در ۸ مشابه صفحه شطرنج نیاز دارند. مهره های آن نیز مشابه بازی تخته نرد به صورت سکه ای و معمولاً از جنس چوب می باشد. و روش انجام آن به گونه ای است که بازیکنان با حرکت های اریب با استفاده از این مهره ها و پرش از روی مهره حریف می ‌توانند مهره های حریف را از دور بازی بیرون کنند و در اختیار خود بگیرند.

در روش اصلی این بازی صفحه مورد نیاز ۶۴ خانه دارد اما نوع دیگری از این بازی نیز وجود دارد که در آن از تخته ۱۰۰ خانه ‌ای استفاده می شود و به صورت ۱۰ ردیف در ۱۰ قرار گرفته است. این خانه ها به صورت تیره و روشن به صورت یکی در میان می باشد و دو طرف بازی از ۲۰ مهره سفید و ۲۰ مهره سیاه برای انجام این بازی استفاده می کنند.

آموزش بازی چکرز

همان طور که گفته شد این بازی بر روی یک صفحه شطرنجی مانند ۸ در ۸ صورت می گیرد و طرفین مهره های خود را در خانه های سفید سمت خود می چینند. روش انجام بازی به این صورت است که هر کدام از طرفین در نوبت خود می تواند مهره هایش را به سمت جلو حرکت بدهد؛ اما فقط باید در خانه های سفید قرار دهد و در صورتی که دو مهره غیر هم رنگ به صورت قطری در کنار هم قرار گیرند بازیکن می تواند از روی مهره حریف بپرد و آن را حذف کند. البته در صورتی که پشت مهره مورد نظر حریف خالی باشد و مهره دیگری قرار نگرفته باشد.

نکته دیگر اینکه اگر بازیکن در شرایط قرار بگیرد که بتواند یک مهره را بزند فقط می تواند آن مهره را بزند؛ اما در شرایطی که بتواند چندین مهره را حذف کند فقط باید یکی از آن ها را انتخاب و از بازی حذف کند. علاوه بر این اگر مهره‌ های بازیکن حریف به صورتی قرار گیرد که رقیب او بتواند با یکی از مهره هایش در چند حرکت همه آن ها را بزند می ‌تواند در یک نوبت تمامی آن مهره ها را از بازی حذف کند. در این بازی تمامی مهره ها فقط به سمت جلو می تواند حرکت کنند؛ اما مهره شاه این قابلیت را دارد که به سمت عقب هم برگردد. همچنین هرکدام از مهره ها که بتواند به ردیف آخر حریف برسد می ‌تواند به شاه تبدیل بشود و در پایان نیز بازیکنی که مهره ای بر روی صفحه نداشته باشد بازنده بازی خواهد بود.

ترفندهای بازی چکرز

ترفندهای بازی چکرز

اگر به انجام بازی چکرز می‌ پردازید و یا علاقه‌ مند به این بازی جذاب و هیجان انگیز هستید. بهتر است بدانید که این بازی دارای یک سری ترفند های مهم می‌ باشد. حال اگر شما به خوبی با این ترفندها آشنا شوید و این ترفندها را در شرایط خاص اعمال کنید، می‌ توانید بازی را به نفع خود جلو ببرید و احتمال برنده شدنتان را افزایش دهید.

 • کنترل مرکز: اگر بتوانید مرکز صفحه بازی را کنترل کنید، این امکان را خواهید داشت که حرکات بهتری انجام دهید و حملات قوی‌ تری راه اندازی کنید.
 • اجبار بازیکن حریف به حرکت: بعضی از بازیکنان با ایجاد فشار و یا حتی تهدید به سنگ‌ های بازیکن حریف او را مجبور به انجام حرکات ناخواسته می‌ کنند.
 • توسعه دید: در هنگام بازی، سعی کنید تا به تمام صفحه نگاه کنید.
 • حفظ فرصت‌ های انتخاب: تمام تلاش خود را به کار گیرید تا اکثر سنگ‌ های خود را حفظ کنید تا فرصت‌ های بیشتری برای انجام حرکات مختلف داشته باشید.
 • استفاده از دام‌ ها: به دنبال فرصت‌ هایی باشید که بتوانید حریف خود را به دام بی اندازید.
استراتژی های بازی چکرز

استراتژی های بازی چکرز

بازی چکرز یک بازی استراتژیک و فکری است که تقویت توانایی‌ های استدلالی و تصمیم‌ گیری‌ بازیکنان را می‌ آزماید. حال بهتر است بدانید که این بازی دارای یک سری استراتژی های خاص می باشد که کمتر بازیکنی این استراتژی ها را می داند. حال از مهم ترین استراتژی های این بازی که با دانستن آن ها می توانید عملکر بهتری در هنگام بازی داشته باشید، شامل تقویت شانس خود برای پیروز شدن و استفاده از نکاتی برای زدن مهره بیشتر و پیروزی در بازی می باشد.

چگونه سنگ‌ها روی تخته قرار می‌گیرند

چگونه سنگ‌ها روی تخته قرار می‌گیرند؟

خیلی از بازیکنان تازه کار که تا به اکنون به انجام این بازی نپرداخته اند، تمایل دارند تا بدانند که سنگ‌ ها چگونه بر روی تخته قرار می‌ گیرند؟ در این باره بهتر است بدانید که در ابتدای بازی به هر بازیکن 12 سنگ داده می‌ شود که بازیکنان این سنگ ها را در رده‌ های سه گانه نزدیک به خود قرار می‌ دهند.

سرباز در بازی چکرز چیست؟

یکی از اصطلاحات این بازی که بسیار کاربردی هم می‌ باشد، اصطلاح سرباز است. حال این موضوع را هم باید افزود زمانی که یک سنگ به خط آخر تخته رسیده باشد، به یک سرباز تبدیل می‌ شود و پس از آن می‌ تواند به هر دو سمت حرکت کند.

آیا می‌ توان بیش از یک سنگ را در یک حرکت زد؟

بهتر است که بدانید در این بازی، بازیکنان در شرایط خاص می‌ توانند بیش از یک سنگ را حرکت دهند. در این باره می‌ توان این گونه بیان کرد پس از زدن یک سنگ، بلافاصله امکان زدن سنگ دیگر هم وجود دارد و می‌ توانید ادامه دهید.

بازی چکرز ساخت کدام کشور است؟

این بازی در کشورهای زیادی انجام می شود و طرفداران زیادی هم دارد، از جمله چکرز چینی، و چکرز اروپایی، بنابراین نمی ‌توان به طور دقیق گفت که کشور ساخت آن کدام کشور می باشد. در اروپا به این بازی ” دامه” به معنای ملکه یا بانو گفته می شود که از نام ملکه فرانسه در سال های میانی یعنی در دوره فیرژ گرفته شده است و در کشورهای آلمان و هلند از همین نام دامه برای ذکر این بازی استفاده می کنند.

در کشور انگلیس هم به این بازی Draughts گفته می شود که در قرن دوازده میلادی تعریف و ارائه شد و این طور گفته می شود که سردار ناپلئون و سربازانش به این بازی بسیار علاقه ‌مند بودند. به طوری که در لشکرکشی هایشان همواره تخته های این بازی را با خود به همراه می بردند. در سال ‌های بعد چکرز لهستانی در جهان ارائه شد و به عنوان سبک قابل قبول در سطح جهانی در بین گیمرها پذیرفته و به رسمیت شناخته شد.

آیا این بازی به صورت آنلاین هم وجود دارد؟

آیا این بازی به صورت آنلاین هم وجود دارد؟

امروزه با سیستم های پیشرفته کامپیوتری و گوشی‌ های هوشمند امکان انجام هرگونه بازی های سنتی و قدیمی که در زمره بازیهای فکری هستند به صورت آنلاین و آفلاین امکان پذیر شده است. علاقه مندان به انجام این بازی ها می توانند به صورت آنلاین به اپلیکیشن بازی متصل شوند و با رقیب فرضی و حتی رقیب واقعی از سراسر دنیا به رقابت بپردازند. این بازی به تازگی در تعدادی سایت شرط بندی با جایزه ثبت نام رایگان نیز در دسترس قرار گرفته است.

بازی چکرز را چگونه دانلود کنیم؟

اگر علاقه مند هستید که به انجام این بازی فکری و مهیج بپردازید حتما نیازی ندارید که صفحه و مهره های آن را در منزل داشته باشید. چرا که نرم افزارهای متعددی در زمینه این بازی طراحی و به بازار ارائه شده است که هرکدام از آن ها با قابلیت ها و کیفیت های مختلف برای کاربران ساخته شده است. هر کسی که بخواهد با سیستم رایانه‌ ای و یا گوشی هوشمند خود به انجام این بازی بپردازد به راحتی با دانلود بازی چکرز از وب سایت های مختلف و همچنین گوگل پلی و اپ استور آن را بر روی سیستم خود نصب می کنند و انجام آن می پردازند.

بازی چکرز بر روی سیستم عامل های مختلف

بازی چکرز بر روی سیستم عامل های مختلف

با توجه به این که بازی چکرز یکی از بازی‌ های محبوب و پرطرفدار به شمار می‌ رود، به همین دلیل این روز ها اپلیکیشن این بازی برای سیستم عامل‌ های مختلف ارائه شده است. حال در ادامه قرار است به این موضوع بپردازیم. به همین دلیل پیشنهاد می‌ کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مطالب همراه ما باشید.

بازی چکرز برای اندروید

در حال حاضر نرم‌ افزار چکرز برای اندروید ساخته و ارائه شده است. به همین دلیل اگر شما از سیستم عامل اندروید استفاده می‌ کنید و به این بازی علاقه مند هستید، می‌ توانید به راحتی به دانلود نرم افزار این بازی برای سیستم عامل اندروید بپردازید.

بازی چکرز برای آیفون

از دیگر سیستم عامل‌ هایی که نرم افزار چکرز برای آن ارائه شده است می‌ توان به سیستم عامل ای او اس اشاره کرد. به همین دلیل اگر از گوشی آیفون استفاده می کنید که سیستم عامل آن (ای او اس) می باشد، می توانید به راحتی به دانلود و نصب نرم افزار چکرز بر روی گوشی خود بپردازید.

بازی چکرز برای ویندوز

مدتی است که نرم افزار چکرز برای ویندوز هم ارائه شده است. از این رو علاقه‌ مندان به این بازی جذاب می‌ توانند به دانلود نرم‌ افزار چکرز برای ویندوز بپردازند.

تعداد نفرات مورد نیاز برای این بازی چقدر است؟

این بازی فکری به گونه ای طراحی شده است که همانند دیگر بازی های رومیزی مثل تخته نرد و شطرنج نیازمند به دو بازیکن و یا حریف می باشد. این دو بازیکن با حرکت مهره های خود به سمت یکدیگر و حذف مهره های رقیب سعی در از میان بردن حریف خود و پیروزی در این بازی می‌کنند.

تاریخچه بازی چکرز

بازی چکرز از جمله بازی های بسیار قدیمی می باشد که تاریخچه ای دیرینه و با سابقه دارد. طوری که قدیمی ‌ترین ابزار کشف شده و مربوط به این بازی تخت هایی از جنس خشت می باشد که متعلق به ۵۰۰۰ سال قبل می باشد و در حوالی بین النهرین یافت شده است. در روزگاران باستان این بازی با استفاده از سنگ های مخروطی شکل انجام می شده است.

نام قدیمی بازی چکرز چه بود؟

نام قدیمی بازی چکرز چه بود؟

این بازی با سابقه از گذشته های دور تعریف شده و با تغییراتی که در طول زمان داشته است امروزه به نام بازی چکرز شهرت دارد. در طول تاریخ در کشورهای مختلف نام های متعددی برای این سرگرمی انتخاب شده است که قدیمی ترین نام آن  «الکرک» می باشد و مربوط به  اقوام گذشته در بین النهرین می باشد.

این بازی چه قوانینی دارد؟

این بازی در کشورهای مختلف به روش های متفاوتی انجام می شود که هر کدام از این روش ها نیز طرفداران خودش را دارد. تمامی این روش ها در اصول اصلی یکی هستند و فقط در جزئیات تفاوت کوچکتری با یکدیگر دارند.

قوانین زیادی در خصوص این بازی تعریف شده از جمله این که مهره ها فقط در خانه سفید چیده می‌ شوند و فقط در خانه ‌های سفید حرکت می کند. همچنین حرکت مهره ها فقط رو به سمت جلو می باشد و نمی توانند به سمت عقب حرکتی داشته باشند.

عکس بازی چکرز را در کجا مشاهده کنیم؟

عکس های متعددی در رابطه با معرفی و توضیح بازی چکرز وجود دارد که این عکس ها در سایت های ارائه دهنده نرم افزار بازی و هم چنین سایت‌ هایی که به معرفی آموزش این بازی پرداخته اند؛ به اشتراک گذاشته شده است و با مراجعه به این سایت ها می توانید عکس های مربوط به آن بازی چکرز را مشاهده کنید.

قیمت بازی چکرز چقدر است؟

اگر بخواهید این بازی را به صورت آنلاین و مجازی بازی کنید خیلی راحت می توانید با دانلود نرم افزار آن از سایت های معتبر نسخه های آن را نصب کرده و به انجام بازی بپردازید. اما در صورتی که تمایل دارید این بازی را با استفاده از تخته و مهره های آن انجام دهید نیاز دارید که صفحه بازی چکرز را خریداری کرده و در اختیار داشته باشید در بازار قیمت های متفاوتی با توجه به نوع و جنس چوب به کار برده شده در این تخته وجود دارد و نمی ‌توان قیمت مشخصی را ذکر کرد.

بازی چکرز را چگونه خریداری کنیم؟

بازی چکرز را چگونه خریداری کنیم؟

افرادی که بخواهند تخته مربوط به بازی چکرز را خریداری کنند می توانند به مراکز فروش بازی های فکری مراجعه کنند و با توجه به بودجه و توان مالی که دارند تخته مورد نظر خود را خریداری کنند. البته لازم به ذکر است که هم می توانید به صورت حضوری و هم به مراکز فروش آنلاین این بازی مراجعه کنید.

چه تفاوتی بین بازی چکرز و شطرنج وجود دارد؟

در ابتدا بهتر است بدانید که بازی شطرنج نوعی بازی تخته‌ ای دو نفره است که بر روی صفحه شطرنج و با استفاده از مهره‌ های مخصوص انجام می‌ شود. در این بازی هر یک از مهره‌ های شطرنج به شکل مخصوصی حرکت می‌ کنند و قادر به زدن مهره‌ های بازیکن حریف نیز هستند.

حال با توجه به این که این بازی همانند چکرز به وسیله یک صفحه و مهره‌ انجام می‌ شود. به همین دلیل خیلی از افراد تصور می‌ کنند که این دو بازی شباهت زیادی به هم دارند. اما با این حال این بازی دارای تفاوت‌ هایی زیادی در قوانین، حرکات و استراتژی هستند. لازم به ذکر است که بازی چکرز با سنگ‌ های یکسان انجام می‌ شود، در حالی که بازی شطرنج دارای مهره‌ های متفاوت با قابلیت‌ های خاص و منحصر به فرد است.

به همین دلیل نمی‌ توان بیان کرد که این بازی شبیه بهم است و یا این که از قوانین و سبک یکسانی برخوردار است. البته به هر حال اگر از آن دسته از افرادی هستید که از بازی‌ های دو نفره که به وسیله صفحه و مهره انجام می‌ شود لذت می‌ برید، قطعاً از انجام بازی شطرنج و بازی چکرز نیز لذت خواهید برد.

در چه حالاتی بازی به پایان می‌رسد؟

چکرز یک بازی فکری قدیمی و دو نفره است که در نقاط مختلف دنیا دارای نام های گوناگون می باشد. البته با این حال چگونگی انجام بازی، پایان بازی و قوانین این بازی در همه جا یکسان است. حال بهتر است بدانید که این بازی در حالاتی به پایان می‌ رسد که یک بازیکن تمام سنگ‌ هایش را از دست بدهد و یا این که نتواند حرکت کند. به یاد داشته باشید که اگر هر نوع حرکتی در این بازی امکان‌ پذیر باشد و یا بازیکن تمام سنگ‌ هایش را از دست نداده باشد، بازی هنوز هم ادامه خواهد داشت.

سوالات متداول

 1. بازی چکرز در گروه چه بازی هایی قرار دارد؟

  این بازی جزء بازی های فکری است.

 2. اولین بار نشانه این بازی در کدام منطقه پیدا شده است؟

  اولین آثار مربوط به این بازی در منطقه بین النهرین کشف شده است.

 3. تعداد مهرهای این بازی مورد نیاز این بازی چه تعداد است؟

  برای این مهره به ۲۰ مهره سیاه و ۲۰ مهره سفید نیاز است.

 4. نام قدیمی این بازی چیست؟

  در قدیم به این بازی الکرک گفته می شده است.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام نظرات